Jak wybrać odpowiedniego dawcę nasienia, poradnik dla przyszłej mamy


Przed skorzystaniem z serwisu, każda przyszła mama powinna uważnie przeczytać poniższy zestaw, najczęściej zadawanych przez inne użytkowniczki, pytań. Pytania te można traktować jako podstawowy poradnik, pomocny w podjęciu odpowiedzialnej decyzji, dotyczącej Ciebie i dziecka.


1. Dla kogo został stworzony serwis dawcy-spermy.pl?
Serwis dawcy-spermy został stworzony dla 2 grup osób:
- Dla Ciebie, dla kobiet i par, które z powodu braku lub nieodpowiedniej „jakości” męskiego nasienia nie mogą zajść w ciążę i szukają dawcy.
- Osób, które odpłatnie chcą oddać swoje nasienie dla potrzebujących kobiet.


2. Na czym polega działanie serwisu?
Osoby zainteresowane oddaniem swojego nasienia, zakładają konto w serwisie i podają o sobie jak najwięcej informacji przydatnych dla Ciebie. Ty i inne kobiety chcące skorzystać z ich usług, z pomocą serwisowej wyszukiwarki, zyskujecie kontakt z mężczyznami, spełniającymi wszystkie Wasze wymagania na biologicznego ojca.


3. Czy dawcy są odgórnie przebadani?
Nie. Nie weryfikujemy danych dawców. O posiadanych badaniach piszą oni w swoich profilach. O sposobach sprawdzania ich wiarygodności piszemy dalej.


4. Znalazłam profil interesującego mnie dawcy. Co teraz?
Kiedy jesteś zdecydowana, napisz do niego, celem umówienia się na wstępne spotkanie np. w kawiarni, podczas którego będziesz miała okazję upewnić się, że podjęłaś właściwy wybór. Sprawdzisz jego wiarygodność, przyjrzysz się aparycji, gestykulacji i posłuchasz głosu. Na pewno będzie to ważne, ponieważ te wszystkie rzeczy w pewnym stopniu odziedziczy Twoje dziecko.


5. W jaki sposób dostarczane jest nasienie od dawcy?
Na przekazanie nasienia umawiasz się z wybranym przez Ciebie dawcą indywidualnie. Do zapłodnienia może dojść na 2 sposoby:
- Poprzez inseminację
polega na mechanicznym wprowadzeniu nasienia dawcy do jamy macicy np. strzykawką ze spiłowanym końcem. Jednorazowo skuteczność tej metody wynosi nie więcej niż 25%, zależnie od dnia cyklu i jakości nasienia dawcy. Przy 6 zabiegach, prawdopodobieństwo wzrasta nawet do 50%, dlatego ważne jest, aby zabieg powtórzyć przez kilka dni z rzędu. Wprowadzane nasienie powinno zostać pozyskane od dawcy w jak najkrótszym czasie przed zabiegiem i możliwie nie powinno być przenoszone na dworze, gdyż czas i temperatura różna od tej ciała, nie są jego sprzymierzeńcami. Najlepiej by więc było, aby dawca oddał nasienie np. w sąsiednim pokoju Twojego mieszkania.
- Metoda naturalna
Opiera się na klasycznym stosunku seksualnym. Gdy przeprowadzana w dni płodne, skuteczność tej metody wynosi prawie 100%. W dowiedzeniu się jak sprawdzić kiedy masz dni płodne, pomoże lektura poniższego artykułu:
http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/kiedy-kobieta-jest-plodna-48.html


6. Jak sprawdzić wiarygodność danych podanych przez dawcę w ogłoszeniu?
Przyjmijmy za standard, że dawca musi przedstawić dowody na wszystkie informacje, którymi chwali się w swoim profilu. Kolor oczu, włosów, a także wzrost i waga trudne do udowodnienia nie są. Dawca powinien przedstawić wszystkie dyplomy i zaświadczenia, potwierdzające osiągnięcia jakimi się chwali. Jeśli obawia się on utraty anonimowości, wystarczy, że zakryje nazwisko / część numeru dowodu / numeru PESEL. Podobnie z wynikami badań. Uczciwości ludzi niestety nie wolno przeceniać, zwłaszcza w tak istotnej kwestii.


7. Jakie badania powinien posiadać dawca?
Podstawowym zestawem powinny być badania na HIV i HCV. Dodatkowo dobrze było, aby dawca wykonał badania na ilość i jakość posiadanego nasienia. Możesz poprosić również dawcę, aby zgłosił się do banku nasienia, gdzie zostanie przebadany za darmo.


8. Czy ponoszę jakieś opłaty?
Wyszukiwanie i przeglądanie częściowych profili dawców jest darmowe. Po dodaniu opcji oceniania dawców, wprowadziliśmy przy rejestracji symboliczną opłatę 10 zł, która ma zniechęcić dawców do zakładania fałszywych kont biorczyń i wystawianiu sobie pozytywnych komentarzy, które wprowadziłyby Was w błąd.